YODO 100 OD

 

 
SUBSTANCJA CZYNNA: jodosulfuron metylosodowy (związek z grupy pochodnych sulfonylomocznika) – 100 g/l (9,26%)

RODZAJ ŚRODKA: herbicyd

ZASTOSOWANIE: pszenica ozima, żyto, pszenżyto ozime

FORMULACJA: zawiesina olejowa do rozcieńczania wodą (OD)

NUMER ZEZWOLENIA: R-73/2019 z dnia 29.03.2019 r.

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

CECHY PRODUKTU

  • Wiosenny herbicyd zbożowy
  • Zwalcza miotłę i chwasty dwuliścienne
  • Idealny komponent do mieszanin hernicydowych

ZWALCZANE AGROFAGI

Yodo 100 OD - niszczy chwasty w uprawach: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime:

# bodziszek drobny # gwiazdnica pospolita # jasnota purpurowa # jasnota różowa # mak polny # maruna nadmorska # miotła zbożowa # niezapominajka polna # przetacznik bluszczykowy # przytulia czepna # rumian polny # samosiewy rzepaku # tasznik pospolity # tobołki polne # fiołek polny # przetacznik perski.

O PRODUKCIE

Yodo 100 OD to sprawdzony herbicyd ze znaną substancją aktywną jodosulfuronem. Zwalcza miotłę zbożową i chwasty dwuliścienne selektywnie i układowo. Preparat odchwaszczający stosuje się nalistnie w postaci koncentratu w formie zawiesiny olejowej do rozcieńczania wodą (OD). Zgodnie z klasyfikacją HRAC substancja czynna zaliczana jest do grupy B.

DZIAŁANIE NA CHWASTY

Herbicyd zawiera substancję czynną zaliczaną do inhibitorów działania syntetazy acetylomleczanowej (ALS), co powoduje blokowanie biosyntezy aminokwasów rozgałęzionych, a tym samym do zaburzeń w biosyntezie białek. Yodo 100 OD jest pobierany głównie poprzez liście chwastów, w mniejszym stopniu przez ich korzenie, a następnie szybko przemieszcza się w roślinie i powoduje zahamowanie wzrostu oraz rozwoju chwastów.

Pierwsze efekty zwalczania chwastów pojawiają się po kilku dniach. Symptomy pojawiają się najpierw na górnych częściach merystemów wzrostu rośliny jako chlorozy i nekrozy. Nowe, górne liście ulegają zwiędnięciu, a po nich stopniowo liście z niższych partii rośliny. Na niektórych gatunkach chwastów dochodzi do zaczerwienienia żyłek liści.

Oprysk herbicydowo jodosulfuronem Yodo 100 OD najskuteczniej niszczy chwasty roczne, znajdujące się w fazie 2-3 liści. Efekt chwastobójczy uzyskuje się po upływie 14 - 28 dni. Szybkość działania zależy od fazy rozwojowej chwastów, panujących warunków atmosferycznych – temperatury, wilgotności powietrza.

Chwasty wrażliwe Yodo 100 OD

bodziszek drobny, gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, jasnota różowa, mak polny, maruna nadmorska, miotła zbożowa, niezapominajka polna, przetacznik bluszczykowy, przytulia czepna, rumian polny, samosiewy rzepaku, tasznik pospolity, tobołki polne.

Chwasty średniowrażliwe Yodo 100 OD

fiołek polny, przetacznik perski.

Chwasty średnioodporne Yodo 100 OD

przetacznik polny, wyczyniec polny.

Chwasty odporne Yodo 100 OD

chaber bławatek.

 

STOSOWANIE ŚRODKA

Herbicyd Yodo 100 OD stosuje się przy użyciu samobieżnych lub ciągnikowych opryskiwaczy polowych. Ten środek ochrony roślin przeznaczony jest do stosowania wyłącznie z adiuwantem zawierającym mefenpyr dietylu  (Adjuwant super lub Adjusafner) w maksymalnej dawce 0,1 l/ha. 

Chroni przed chwastami uprawy: pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto ozime

Termin stosowania: opryskiwać wiosną po rozpoczęciu wegetacji roślin do początku fazy strzelania w źdźbło (do BBCH 30).

Maksymalna/zalecana dawka środka dla jednorazowego zastosowania: Yodo 100 OD 0,1 l/ha + Adjuwant super / Adjusafner 0,1 l/ha

Zalecana ilość wody: 200-300 l/ha.

Zalecane opryskiwanie: średniokropliste.                                                                                  

Maksymalna liczba zabiegów w sezonie wegetacyjnym: 1.

NASTĘPSTWO ROŚLIN           

Środek ochrony roślin nie stwarza zagrożenia dla roślin uprawianych następczo w normalnym cyklu zmianowania. W przypadku konieczności wcześniejszej likwidacji opryskiwanej plantacji, po wykonaniu orki (na głębokość 25 cm), można uprawiać pszenicę jarą lub jęczmień jary.

ZACHĘCAMY DO WSPÓŁPRACY

PUH Chemirol sp. z o. o., Dział Sprzedaży B2B