Jesienią młode rośliny rzepaku narażone są na żerowanie wielu szkodników. Śmiało można powiedzieć że jednym z najgroźniejszych jest śmietka kapuściana.
Głównym powodem dla którego to właśnie ta niepozorna muchówka jest zagrożeniem nr 1, jest wycofanie zapraw opartych na neonikotynoidach, które skutecznie chroniły rzepak w pierwszych tygodniach od wschodów. Zagrożeniem dla rzepaku jest larwa będąca najczęściej, trzecim- jesiennym pokoleniem śmietki. Pierwsze naloty zaczynają się już na początku września i jeśli temperatury będą sprzyjały, mogą potrwać do końca października. Samice składają w pobliżu lub na szyjce korzeniowej rośliny żywicielskiej do 100-120 jaj, a po ok. 5 dniach wylęgają się żółtawobiałe, cieliste larwy osiągające długości do 7-8 mm. W sprzyjających latach na korzeniu i szyjce rzepaku zaobserwować można nawet kilka-kilkanaście larw o zróżnicowanej wielkości! Taka sytuacja może świadczyć o znacznej presji tego szkodnika rozciągniętej w czasie. Żerująca śmietka silnie uszkadza rozwijający się system korzeniowy, drążąc kanały i korytarze. Rośliny takie są gorzej odżywione, a w skrajnych przypadkach mogą całkowicie zamierać. Uszkodzony rzepak jest łatwiej porażany przez choroby takie jak: sucha zgnilizna kapustnych i werticilioza. Uszkodzone rośliny są także podatniejsze na przemarzanie, niekiedy wylegają i wcześniej dojrzewają. W latach gdy zimy są mroźne i bezśnieżne, może dochodzić do wymarzania całych plantacji porażonych śmietką.
Ocenę presji owada możemy określić za pomocą pułapek feromonowych lub żółtego naczynia. Próg szkodliwości ekonomicznej śmietki kapuścianej to
1 sztuka odłowionego szkodnika w misce w ciągu 3 dni.
W niechemicznych metodach ograniczania populacji śmietki ważne jest przestrzeganie kilku zasad:
Lista zalecanych jesienią insektycydów jest bardzo skromna. Choć pojawiło się kilka nowych rejestracji (rozwiązań) to nadal najpopularniejsze rozwiązania oparte są o deltametrynę i preparaty fosforoorganiczne. Najważniejszym zadaniem rolnika jest lustracja pola i zwalczanie muchówki w momencie jej nalotu na plantację. Ochrona zazwyczaj nie może ograniczyć się do jednego zabiegu, gdyż w przypadku ciepłej jesieni, konieczne okaże się wykonanie kilku zabiegów owadobójczych. W późniejszym okresie, gdy temperatury powietrza spadają, a presja ze strony owadów dorosłych śmietki jest nadal widoczna, warto stosować preparaty o wysokiej skuteczności w niższych temperaturach.
opracował: Leszek Szewczuk
ZE ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN NALEŻY KORZYSTAĆ Z ZACHOWANIEM BEZPIECZEŃSTWA. PRZED KAŻDYM UŻYCIEM PRZECZYTAJ INFORMACJE ZAMIESZCZONE W ETYKIECIE I INFORMACJE DOTYCZĄCE PRODUKTU. ZWRÓĆ UWAGĘ NA ZWROTY WSKAZUJĄCE NA RODZAJ ZAGROŻENIA ORAZ PRZESTRZEGAJ ZASAD BEZPIECZNEGO STOSOWANIA PRODUKTU WSKAZANYCH NA ETYKIECIE
PUH Chemirol sp. z o. o., Dział Sprzedaży B2B