Tegoroczny kwiecień jest jednym z najzimniejszy od 30 lat. Znaczne ochłodzenie przed Świętami Wielkanocnymi w wielu rejonach kraju, w poświątecznych dniach opady śniegu, od kilku do nawet kilkunastu cm, spowodowało znaczne zahamowanie rozwoju wegetatywnego zarówno rzepaku jak i innych roślin. Jaki będzie to miało wpływ na plon? Na pewno ujemny. Kiedy wrócą wiosenne temperatury na poziomie 15 -18⁰C, rzepak znów intensywnie będzie rósł. Niezbędnym składnikiem pokarmowym, którego 1 t rzepaku wraz z odpowiednią ilością słomy wynosi z pola od 50 -60kg jest wapń.
Wapń wpływa na:
Odpowiednia zawartość wapnia na tym etapie rozwoju poprawia również odporność na choroby grzybowe. W okresie kwitnienia niedobór wapnia przyczynia się do słabego wykształcenia łuszczyn na pędach, zwłaszcza na pędzie głównym. Jony wapnia są w niewielkim stopniu przemieszczane miedzy organami rośliny, co skutkuje słabą reutylizacją (przenoszenie pierwiastków z liści starych do młodych). Tak wiec, bardzo ważne jest nawożenie dolistne wapniem w okresie pąkowania i początku kwitnienia.
Najlepszym rozwiązaniem, które dostarczy wapń bezpośrednio do komórki, jest nawóz NANO ACTIVE. Pierwszy w Polsce nawóz dolistny wyprodukowany przy zastosowaniu nanotechnologii. Oprócz wapnia którego NANO ACTIVE zawiera 40 %, posiada w swoim składzie 4% magnezu i mikroelementy: żelazo, miedź, cynk, mangan, bor, molibden. Nanocząsteczki są bardzo aktywne chemicznie, co gwarantuje skuteczne pobieranie składników przez rośliny w krótkim okresie czasu. Nanocząsteczki gwarantują dużą powierzchnie czynną, co oznacza bardzo szybką ich absorpcję przez przestrzenie międzykutykularne, przetchlinki i aparaty szparkowe. Substancje pokarmowe o wielkości mierzonej w nanometrach poprzez mechanizm zwany Nutri Action są w stanie zabezpieczyć roślinę w znacznie większą ilość kluczowych składników pokarmowych. Nawóz NANO ACTIVE bez problemu można łączyć w jednym zabiegu z preparatami na szkodniki (słodyszek rzepakowy) i na choroby grzybowe (czerń krzyżowych, zgnilizna twardzikowa i szara pleśń) które na tym etapie rozwoju rzepaku są standardowo wykonywane przez producentów. Faza rozwojowa BBCH 55-60.
opracował: Michał Uczciwek
PUH Chemirol sp. z o. o., Dział Sprzedaży B2B