W centralno-zachodniej części woj. kujawsko-pomorskiego na chwilę obecną tj. początek III dekady listopada kondycja upraw zbożowych jest bardzo zróżnicowana. Spowodowane jest to przede wszystkim przebiegiem pogody jaki mieliśmy przez ostatnie ponad 2 miesiące. We wrześniu obserwowaliśmy brak opadów i wyjątkowo wysokie temperatury, które utrzymywały się do prawie końca miesiąca. Kolejny miesiąc październik przyniósł gwałtowne ochłodzenie z obfitymi opadami deszczu co uniemożliwiało prace w polu. Rolnicy długo wyczekiwali na opady i często mieli dylemat odnośnie zasiewów zbóż we wrześniu w tzw. „popiół”, ale Ci którzy zdecydowali się zasiać terminowo tj. w ostatniej dekadzie września do początku października (4-5.10) –te plantacje wyglądają dosyć dobrze. Faza rozwojowa tych zbóż jest w tej chwili między 3, a 5 liściem, a system korzeniowy jest odpowiednio rozwinięty. Na plantacjach sianych w II-III dekadzie października, a nawet w terminie późniejszym po zbiorach okopowych i kukurydzy z tytułu nadmiernych opadów deszczu przez ponad 2 tygodnie i niskich temperatur powietrza oraz gleby –zboża wschodziły po 2-3 tygodniach i teraz są w fazie BBCH 11-12. To oznacza, że te plantację nie zdążą się już odpowiednio rozkrzewić co na pewno będzie skutkowało nie tylko gorszym przezimowaniem, startem wiosennym ale również końcowym efektem tj. obniżonym plonowaniem. Niestety przez aurę jaką mieliśmy i nadal mamy są pola, które do dziś nie są obsiane zbożem i raczej tej jesieni już nie będą. Mimo ciągłych opadów w październiku i również w listopadzie oraz niskich temperatur (nawet poniżej 0°Cw nocy przez kila dni) i słabego wzrostu roślin zbożowych, to chwasty na polach mają się wyjątkowo dobrze-głównie: miotła zbożowa, fiołki, chabry, rumianowate, przetaczniki, rdesty, samosiewy rzepaku, tobołki, taszniki.
Tam gdzie wykonano oprysk herbicydowy zastosowano rekomendowane rozwiązania mieszanin:
0.3l/ha Saper 500SC (DFF) + 25g/ha Surfer 50SG (chlorosulfuron)
lub
0.3l/ha Saper 500SC (DFF) + 1,5l/ha IPU + 30g/ha Galmet 20SG
lub
0,3l/ha Saper 500 (DFF) + 1,5l CTU + 30g/ha Galmet 20SG
Dodatkowym zagrożeniem były i nadal są szkodniki, od samych wschodów występowały silne naloty mszyc (mszyca czeremchowo-zbożowa), które są głównymi wektorami chorób wirusowych – głównie żółta karłowatość jęczmienia BYDV (Barley yellow dwarf wirus) oraz wirus karłowatości pszenicy (Wheat dwarf virus) WDV. Następnie szkody wyrządzały również: ploniarka, rolnice, skoczki, łokaś garbatek. Ze względów pogodowych i technicznych bardzo mało plantacji było i jest ochronionych przeciw szkodnikom i przez to może się powtórzyć sytuacja z jesieni 2014r. –gdzie objawy wyrządzone przez mszyce widoczne były wiosną 2015r. Objawy chorób wirusowych mylone bardzo często były z brakiem mikroelementów. Na części plantacji zbóż zasianych terminowo szczególnie plantacje jęczmienia oz., żyta F1, niektórych odmianach pszenżyt i pszenic wyjątkowo podatnych na niektóre choroby oraz w różnych systemach upraw są widoczne są pierwsze objawy sprawców chorób np. mączniaka, septoriozy, rdzy, fuzariozę, rynchosporiozy, a także chorób „podsuszkowych”.
Przez ostatni miesiąc było kilka dni na wykonanie zabiegów herbicydowych połączonych z insektycydami. Wczesną wiosną szczególnie te nie dokrzewione plantację w wyjątkowy sposób trzeba będzie potraktować nie tylko wyższą „uderzeniową” dawką nawożeniem azotowym, ale również odpowiednią dawkę S, Mg,Ca, K, P- szczególnie formę łatwo przyswajalną – która występuje np. w „Nitrofoskach” a, później stosowanie odpowiednich biostymulatorów w celu szybkiej poprawy krzewienia systemu korzeniowego +nawożenie mikro elementami dolistnie oraz ochrona fungicydowa zaczynająca zabiegi T0-T1.
opracował: Marcin Kaczmarek, Crop Manager o/Mogilno
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.